Co to jest zegar molekularny?

Co to jest zegar molekularny?
Czas można mierzyć w różny sposób. Mecha­nizmy zegarów funkcjonują w różnoraki sposób - moż­na przesypywać piasek, naciągać metalową sprę­żynę lub mierzyć częstotli­wość drgań atomów. 

Me­chanizm zegara musimy tylko na początku wyskalować, czyli przyporządkować jednostkę czasu do każdego procesu, który w nim za­chodzi. Biolodzy znaleźli jeszcze jeden niezwykły sposób na to, jak odmierzać czas. 

Nie jest zbyt dokład­ny i można za jego pomocą liczyć czas jedynie w dłuż­szym interwale. Dla biologów ma jednak pewną ogromną zaletę - „zegarek” ten tyka bowiem wewnątrz samych organizmów.

Ukryty jest albo w jądrze ko­mórkowym, albo w mitochondriach, małych orga­nellach komórkowych. Nam wystarczy tylko za pomocą zaawansowanej techniki i laboratoryjnej „spojrzeć na I cyferblat’’. Mechanizm zegara jest przy tym bardzo i prosty. Podczas kopiowania I DNA dochodzi do spontanicznych błędów - mutacji.

Błędy te powinny występować przypadkowo i z tym  samym prawdopodobieństwem. Jeśli porównamy i taki sam odcinek DNA np. nornika i człowieka, będą się one różnić właśnie i liczbą nagromadzonych mutacji. 

Potem nietrudno już policzyć, ile czasu upłynęło od momentu, kiedy i obydwa odcinki były zupełnie identyczne. Wynik będzie odpowiedzią na pyta- i nie: kiedy po Ziemi chodził \ nasz wspólny przodek?


Facebook

YouTube

Ciekawostki

Kategorie

Tagi

czy wiesz, że... drapieżniki dzieci jastrzębiokształtne jętki kambr karnawał lód mars modliszki mózg osobowość psychologia ptaki drapieżne ptaki śpiewające sawanna skoczogonki, widłogonki, rybiki skorki turcja umysł ważki widelnice ziemia

Reklama

Fatal error: Cannot use [] for reading in /home/newglob/domains/pociagdonatury.pl/public_html/9e5b5ebee85138b10ad61cd208018696/SeoPilotClient.php(394) : runtime-created function on line 18