Doświadczenie własnej osobowości

Doświadczenie własnej osobowości

Osobowość człowieka jest bardzo trudna do zdefiniowania, mimo że teoretycznie każdy wie, o co chodzi. Wiemy, że osobowość to zestaw cech, które wpływają na stosunki danej osoby ze światem. Te cechy są spójne i względnie trwałe w ciągu życia. Ogólnie rzecz biorąc - wpływają na to, jak się ono potoczy. Można rozumieć osobowość w kategorii takich podstawowych rysów jak introwertyzm czy ugodowość. Nieco inne podejście zwraca uwagę na takie mocne strony charakteru jak uczciwość, życzliwość, wesołość. Osądy i reakcje moralno-etyczne danego człowieka także rzutują na jego decyzje i stosunki z innymi.

Na wiele z tych cech ma wpływ przynależność do grupy etnicznej, kulturowej, społecznej. Zachowanie ludzi zmienia się też radykalnie zależnie od sytuacji. Ale mimo wszystko poznanie własnej osobowości pomaga człowiekowi w podejmowaniu trafnych, użytecznych decyzji życiowych. Można własne cechy traktować jako fundament, na którym buduje się coś wartościowego, a także pracować nad wzmocnieniem przymiotów, które pomagają w życiu, takich jak np. wytrwałość.

Doświadczenie

Ty i twoja muzyka

Playlista

Czy gdybyście znaleźli na chodniku zgubionego iPoda i posłuchali, jaką zawiera muzykę, potrafilibyście trafnie odgadnąć, jaką osobowość ma jego właściciel? Naukowcy twierdzą, że tak. Poddaj się testowi i sprawdź, co ulubiona muzyka mówi o twojej osobowości.

W podanej skali oceń, na ile lubisz lub nie poszczególne gatunki muzyki.

1 - bardzo nie lubię

4 - jest mi obojętne

7 - bardzo lubię

muzyka poważna

muzyka religijna    

blues

rock alternatywny    

muzyka country

jazz

dance, muzyka elektroniczna

rock

muzyka ludowa, folk

pop

rap/hip-hop

heavy metal    

soul/funk

muzyka filmowa    

Co się okazało?

Na jakie cechy osobowości wskazują twoje upodobania muzyczne?

Dodaj oceny z punktów 1, 2, 5 i 10. To jest twój wynik, jeśli idzie o refleksyjność i złożoność.

Dodaj oceny 9,11 i 13. To jest twój wynik w kwestiach uczuciowości i buntowniczości. Dodaj oceny z punktów 3, 8,12 i 14. To będzie ocena twojego optymizmu i konwencjonalności.

Dodaj oceny z punktów 4, 6 i 7. To twój stopień z energii i poczucia rytmu.

A oto kilka uwag naukowców. Otóż miłośnicy bluesa i jazzu są kreatywni i towarzyscy. Melomani lubiący muzykę poważną odznaczają się kreatywnością i introwertycznością. Fani muzyki alternatywnej mają niskie poczucie własnej wartości i nie są delikatni. Miłośnicy hitów pop mają wysoką samoocenę i są towarzyscy, ale nie łagodni. Fani rapu także charakteryzują się wysokim poczuciem własnej wartości i są towarzyscy, natomiast miłośnicy hard rocka i heavy metalu mają niską samoocenę i nie są pracowici, za to odznaczają się kreatywnością.

Trąbka gra!

Wysokie dźwięki trąbki wzbogacają brzmienie orkiestry ulicznej w meksykańskim mieście San Miguel de Allende. Zamiłowaniu do muzyki towarzyszą takie cechy osobowości jak kreatywność i wysokie poczucie własnej Ś wartości.

Facebook

YouTube

Ciekawostki

Kategorie

Tagi

czy wiesz, że... drapieżniki dzieci jastrzębiokształtne jętki kambr karnawał lód mars modliszki mózg osobowość psychologia ptaki drapieżne ptaki śpiewające sawanna skoczogonki, widłogonki, rybiki skorki turcja umysł ważki widelnice ziemia

Reklama

Fatal error: Cannot use [] for reading in /home/newglob/domains/pociagdonatury.pl/public_html/9e5b5ebee85138b10ad61cd208018696/SeoPilotClient.php(394) : runtime-created function on line 18