Garść ciekawostek cz.25

Garść ciekawostek cz.25

Co oznacza obecność metanu na Marsie?

Obecność tego gazu, zdaniem specjalistów, mo­że oznaczać, że na tej planecie istnieje życie. Ten najprostsze' węglowodór na Czerwonej Pla­necie odkryły teleskopy naziemne, odkrycie zostało później potwierdzone przez sondę Mars Express, która poruszała się po orbicie Marsa, a wysłana została przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Jednak czy na Mar­sie naprawdę żyją jakieś mikroorganizmy, wciąż nie wiadomo. Naukow­cy tezę o istnieniu pro­stych form życia argu­mentują tym. że metan powinien się rozpaść samoczynnie w ciągu kilkuset lat, a na Czer­wonej Planecie ciągle jest. Według specja­listów są tylko dwie ewentualności: aktyw­ność wulkaniczna (cze­go nie stwierdzono) lub mikroorganizmy. Spe­kulacje trwają od lat. jednak potwierdzenie tej drugiej tezy byłoby sensacją.

Dotychczas sądzono, s że w marsjańskiej at- ^ mosferze występuje tylko £ azot i dwutlenek węgla. Badania wykonane przez sondy Spirit i Oppor­tunity wykazały, że na Marsie była kiedyś woda. Występowanie metanu zostało wykryte w 2003 r. przez teleskop podczer­wieni na Hawajach i chi­lijskie obserwatorium Ge­mini South. Mars Express tylko to potwierdził. Na Ziemi metan produkują bakterie przetwarzając wodór i dwutlenek węgla i podobne organizmy byłyby w stanie przetrwać także na Marsie. 

Czy sonda może wylądować na komecie?

Chodzi o podobną wyprawę, jak misja Stardust, ale bardziej złożoną. Europejska sonda Rosetta w marcu 2004 r. wyruszyła w kierunku komety 67P/Czumirow-Gerasimienko (według wcześniejszych planów miała to być kometa Wirtanen), do której ma dotrzeć w 2014 r.

Sonda została wyniesiona w kosmos przy pomocy rakiety Ariane-5. Misja stanie się spełnieniem wizji Verne’a sprzed 140 lat, opisanej w książce Na komecie. Rosetta będzie pierwszym.

Schemat podróży sondy Rosetta do komety urządzeniem, które rzeczywiście wyląduje na powierzchni komety, co jest uważane za równie epokowe wydarzenie jak lądowanie ludzi na Księżycu.

Sonda zawiera moduł Philae, który za pomocą harpuna pochwyci kometę, wykonując następnie badania i zdjęcia. Uzyskane tak dane pozwolą wyjaśnić powstanie Układu Słonecznego.

Co to jest kometa?

Kometa składa się z jądra, głowy komety i warkocza.


Wielkość całkowita zazwyczaj wynosi od 1 do 40 km. Korpus komety jest przeważnie mieszaniną zamarzniętych gazów, pyłu i okruchów skalnych. Struktura komety jest bardzo krucha i porowata, dlatego często pod wpływem grawi­tacji planet komety się rozpadają. Wielu naukowców uważa, że komety „rozsiewają” życie, ponieważ w swoim jądrze mogą transportować mikroorganizmy. Najbardziej znana jest kometa Halleya, która powraca co 76 lat i następnym razem minie Ziemię w roku 2061.

Facebook

YouTube

Ciekawostki

Kategorie

Tagi

czy wiesz, że... drapieżniki dzieci jastrzębiokształtne jętki kambr karnawał lód mars modliszki mózg osobowość psychologia ptaki drapieżne ptaki śpiewające sawanna skoczogonki, widłogonki, rybiki skorki turcja umysł ważki widelnice ziemia

Reklama

Fatal error: Cannot use [] for reading in /home/newglob/domains/pociagdonatury.pl/public_html/9e5b5ebee85138b10ad61cd208018696/SeoPilotClient.php(394) : runtime-created function on line 18