Kambryjska eskplozja

Kambryjska eskplozja

Co łączy kontynentalne obszary południo­wej Australii. Góry Skaliste w Ameryce Po­łudniowej i polskie Góry Świętokrzyskie? Choć są to miejsca bardzo odległe, a współ­czesne życie mocno się między nimi różni, znajdujemy tam świadectwo dawnych czasów, kiedy życie na Ziemi było jeszcze w powijakach. 

We wszystkich wymienio­nych miejscach możemy znaleźć skały pochodzące z kambru. najstarszego okresu ery paleozoicznej. Okres ten rozpoczął się jakieś 542 min lat temu i nawiązywał właśnie do ediakaru. a koniec kambru gra­niczy z drugim okresem ery paleozoicznej - ordowikiem - który trwał od 488 min lat temu. Przez 54 min lat kambru życie na  Ziemi zmieniło się nie do poznania. 

Zresztą gdyby człowiek został przeniesiony w czasy  kambryjskie. miałby zapewne spore trudności z rozpoznaniem naszej Ziemi. 

Nie było jeszcze śladu dzisiejszych kontynentów  (jeszcze w permie, około 270 min lat temu, na Ziemi istniał jeden wielki kontynent zwany Pangeą). a większość powierzchni Ziemi pokrywało płytkie morze. Istniejące lądy były puste i niezamieszkane. Wszystkie or­ganizmy żywe bytowały jeszcze w wodach oceanów. Kawałek suchego lądu udałoby się wprawdzie znaleźć, ale jego wygląd nie był zbyt pociągający - rośliny dopiero zaczynały się tam urządzać w sylurze.

Na podstawie znalezionych skamienia­łości można przypuszczać, że na początku kambru na ziemi lub raczej w oceanach masowo zaczęły pojawiać się stworzenia, których na próżno by szukać we wcześ­niejszych okresach. Wśród skamienielin datowanych na stosunkowo krótki przedział czasowy znajdujemy reprezentantów prak­tycznie wszystkich rodzajów, rodzin, gro­mad i typów zwierząt znanych również dzisiaj. 

Od tego czasu żadne inne typy się nie wykształciły - początki istnienia wszyst­kich zwierząt miały miejsce właśnie w kambrze. Najbardziej typowym przedstawicielem królestwa zwierząt tamtego okresu są try- lobity, krewni dzisiejszych skorupiaków, pająków i owadów, oraz graptolity, które dzisiaj zaliczamy do specjalnego i rzad­kiego typu półslrunowców (Hemichordata). 

Według S.J. Goulda (1941-2002), amery­kańskiego paleontologa z Uniwersytetu Harvarda, który poświęcił się dokładnym badaniom kanadyjskiego stanowiska pa­leontologicznego Burgess Shale, w kambrze żyli przedstawiciele wielu typów zwierząt, które później wymarły. Gould zaliczał do nich np. dziwnego stwora z rodzaju Ano­malocaris. 

Naukowiec był przekonany, że eksplozja kambryjska potwierdza teorię o ewolucji jako o procesie zmian zachodzą­cych skokowo. Gould był oczywiście zwo­lennikiem teorii przerywanej równowagi.

previous article

poprzedni

Niezwykły lód

Facebook

YouTube

Ciekawostki

Kategorie

Tagi

czy wiesz, że... drapieżniki dzieci jastrzębiokształtne jętki kambr karnawał lód mars modliszki mózg osobowość psychologia ptaki drapieżne ptaki śpiewające sawanna skoczogonki, widłogonki, rybiki skorki turcja umysł ważki widelnice ziemia

Reklama

Fatal error: Cannot use [] for reading in /home/newglob/domains/pociagdonatury.pl/public_html/9e5b5ebee85138b10ad61cd208018696/SeoPilotClient.php(394) : runtime-created function on line 18