Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa)

Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa)

Wygląd: długość 4-6 cm. Łatwa do rozpoznania po charakterystycznie szyjowato wydłużonym przedtułowiu i chwytnych przednich nogach, których poszczególne, uzbrojone w kolce czło­ny składają się w specyficzny sposób jakby do modlitwy. Ubarwienie zielone lub brązowe. Do­skonale zamaskowana w otoczeniu.

Środowisko: ciepłe, suche murawy z krzakami.

Występowanie: w środkowej Europie tylko na izolowanych stanowiskach wyspowych, w Po­lsce rzadka - pod ochroną gatunkową. Roz­przestrzeniona głównie w obszarze śródziem­nomorskim.

Liczebność: bardzo rzadka.

Rozród: kopulacja obu nierównej wielkości pa­rtnerów odbywa się latem - samica jest wyra­źnie większa od samca. W zawieszanym na gałązce pakieciku jajowym (kokonie) znajduje się ok. 100 jaj. Wylęgające się z jaj larwy przypominają wyglądem osobniki dorosłe. Szybko rozpraszają się w otoczeniu, by unik­nąć wzajemnego pożarcia.

Pokarm: drapieżnik polujący na owady.

Facebook

YouTube

Ciekawostki

Kategorie

Tagi

czy wiesz, że... drapieżniki dzieci jastrzębiokształtne jętki kambr karnawał lód mars modliszki mózg osobowość psychologia ptaki drapieżne ptaki śpiewające sawanna skoczogonki, widłogonki, rybiki skorki turcja umysł ważki widelnice ziemia

Reklama

Fatal error: Cannot use [] for reading in /home/newglob/domains/pociagdonatury.pl/public_html/9e5b5ebee85138b10ad61cd208018696/SeoPilotClient.php(394) : runtime-created function on line 18