Niezwykły lód

Niezwykły lód

Przyroda potrafi two­rzyć niezwykłe osobli­we formy. Przypomnij­my sobie, co może powstać z zamarznię­tej wody. Śnieg, kry­ształy lodowe, krupy śnieżne, kulki gradu, szron, kra, sople to różne postaci lodu.

Zamarzająca woda tworzy krysz­tały o symetrii heksagonalnej. Przy średnim ciśnieniu atmo­sferycznym wynoszącym 101,325 kPa temperatura przejścia wynosi 0 st. C.  

Dokładniejsze badania wykazały, że po zwiększeniu ciśnienia w lodzie następują dalsze przejścia fazowe. Przy resublimacji pary na bardzo zim­nych powierzchniach kryształy lodu mogą przybierać układ regularny, sześcienny.

Sopel jest formą nacieku lodowego, który powstaje przez zamarzanie spły­wających kropel wody. W spokojnym powietrzu sople są skierowane ku doło­wi, ale przy stałym wietrze możliwy jest wzrost tylko po zawietrznej.

Śnieg to opad w postaci płatków, małych płaskich kryształków w formie sześcioramiennych gwiazdek.

Szron to osadzające się na podłożu lodowe kryształki w postaci igiełek. Powstaje najczęściej w czasie opadania mgły przy słabym wietrze na wychłodzone podłoże.

Grad to opad atmosferyczny w postaci bryłek lodu, które powstają wewnątrz silnie rozbudowanych chmur typu cumu- lonimbus. W takiej chmurze para wodna jest silnie przechłodzona i gdy pojawią się centra kondensacji, następuje błys­kawiczne formowanie się grudek lodu. Mogą osiągnąć średnicę od 5 do 50 mm. Duże i spoiste bryły lodu opadają, uzyskując znaczną prędkość. Zaczyna się gradobicie.

Góra lodowa to pływająca bryła, która odłamała się od jednolitej pokrywy. Po­nieważ gęstość lodu jest o 10 proc. mniej­sza od wody, góra pływa, ale 90 proc. jej objętości pozostaje pod powierzchnią wody.

Kule gradowe są zabójcze

Kiedy na człowieka spadnie z nieba kawałek lodu, może się to skończyć nie tylko siniakiem. Gradowe bryłki lodu nie osiągają zwykle wiel­kości piłki tenisowej, ale zdarzają się też i takie przypadki. Największa udokumentowana lodowa bryła gradowa o masie 770 g spadła 3 września 1970 r. w mieście Coffeyville w ame­rykańskim stanie Kansas. Jeszcze większa bryła lodu, o masie 1020 g, spadła podobno 14 kwiet­nia 1986 r. w Bangladeszu podczas gradobicia, które zabiło 96 osób. Najgorsze w skutkach gradobicie miało miejsce 30 kwietnia 1988 r. w Indiach. Kule gradu o wielkości grejpfruta spowodowały wówczas śmierć 246 osób.

Facebook

YouTube

Ciekawostki

Kategorie

Tagi

czy wiesz, że... drapieżniki dzieci jastrzębiokształtne jętki kambr karnawał lód mars modliszki mózg osobowość psychologia ptaki drapieżne ptaki śpiewające sawanna skoczogonki, widłogonki, rybiki skorki turcja umysł ważki widelnice ziemia

Reklama

Fatal error: Cannot use [] for reading in /home/newglob/domains/pociagdonatury.pl/public_html/9e5b5ebee85138b10ad61cd208018696/SeoPilotClient.php(394) : runtime-created function on line 18