Rodziny dwujęzyczne a jąkanie #1

Rodziny dwujęzyczne a jąkanie #1

Któż nie chciałby mówić wieloma językami? Najbardziej na­turalne i najłatwiejsze jest opanowanie języków obcych jeszcze w dzieciństwie. Badania przeprowadzone niedawno wśród lon­dyńskich dzieci z rodzin dwujęzycznych wykazały jednak, że ist­nieją pewne problemy, z którymi maluchy muszą sobie poradzić.

Kiedy kupujemy chleb. rzadko zdarza się by sprzedawczyni nas nie zrozumiała. Ale nie zawsze tak bywało. Statystyki mó­wią, że środowiska jednojęzyczne występują na Ziemi raczej wyjątkowo. 

W takich krajach jak Indie, Indonezja, Liban, w szeregu krajów Afryki (Kamerun, Kenia. Ruanda, Tanzania. Uganda, RPA), ale nawet i w Szwajcarii mo­że się zdarzyć, że przy zakupie zwykłej bułki będziemy musieli wykazać się znajomością więcej niż dwu języków. 

Szacuje się. że aż dwie trzecie ludzkiej populacji jest co naj­mniej dwujęzyczne. Oznacza to, że poza ję­zykiem ojczystym wiele osób włada równie biegle przynajmniej jeszcze jednym językiem.

Problem dwujęzyczności staje się bardziej aktualny w związku z coraz powszechniejszym zja­wiskiem globalizacji. Zagadnieniom tym wie­le uwagi poświęcają psycholodzy, zwłaszcza w krajach, gdzie odsetek imigrantów jest stosunków o duży - w Stanach Zjednoczonych. Kanadzie. Wielkiej Brytanii czy Niemczech.

Wielojęzyczna Europa

Europa to prawdziwa .wieża Babel. Warunki towarzyszące rozwojowi społeczności ludzkich zde­cydowanie nie sprzyjały ich całkowitej izolacji od reszty świata. Nie­które kraje są znacznie bar­dziej urozmai­cone językowo niż inne. W Eu­ropie do najbar­dziej zróżnico­wanych pod tym względem należy Wielka Brytania (angielski, walijski, korn- walijski. dialekty szkockie I irlandzkie), Hiszpania (hiszpański, kataloński, galicyjski, baskijski), Wło­chy (włoski, niemiecki, sło­weński, sardyński, francuski) i Szwajcaria (szwajcarski niemiecki, niemiecki, włoski, francuski, retoromański).

Facebook

YouTube

Ciekawostki

Kategorie

Tagi

czy wiesz, że... drapieżniki dzieci jastrzębiokształtne jętki kambr karnawał lód mars modliszki mózg osobowość psychologia ptaki drapieżne ptaki śpiewające sawanna skoczogonki, widłogonki, rybiki skorki turcja umysł ważki widelnice ziemia

Reklama

Fatal error: Cannot use [] for reading in /home/newglob/domains/pociagdonatury.pl/public_html/9e5b5ebee85138b10ad61cd208018696/SeoPilotClient.php(394) : runtime-created function on line 18