Skorek pospolity (Forficula auricularia)

Skorek pospolity (Forficula auricularia)

Wygląd: długość 1-1,5 cm. Przednie skrzydła skorków przekształcone są w krótkie, twarde pokrywy, pod którymi ukryte są w stanie spo­czynku duże, błoniaste, potrójnie złożone skrzydła tylne. Skorki latają jednak rzadko, wolą biegać. Odwłok zakończony jest zmienio­nymi w mocne cęgi przysadkami odwłokowy­mi, które u samców są silniej, natomiast u sa­mic słabiej wygięte. W środkowej Europie żyje zaledwie 7 spośród około 1300 występujących na świecie gatunków skorków.

Środowisko: skorki zasiedlają różne środowis­ka, zamieszkują powierzchnię i wierzchnie warstwy gleby, w której także zimują. Dobrze czują się w mieszkaniach, szczególnie chętnie przebywają w doniczkach z kwiatami.

Występowanie: skorek pospolity został mimo­wolnie rozprzestrzeniony przez człowieka na niemal całym świecie.

Liczebność: w Europie pospolity i liczny.

Rozród: samice skorków, co jest rzadkością wśród owadów, wykazują daleko posuniętą troskę o potomstwo. Na wiosnę i jesienią składają w wygrzebanych przez siebie w ziemi norkach po 20-40 jaj, których następnie nie­ustannie strzegą przed wrogami i czyszczą, chroniąc je przed pleśnią. Po 5-6 tygodniach z jaj wylęgają się larwy, które pozostają w gnieździe do 2 linienia i dopiero po nim wychodzą na powierzchnię ziemi. Nawet wów­czas jednak są chronione i pielęgnowane przez matkę! Kolejne linienia prawie nie zmie­niają wyglądu młodych skorków - od początku są one bardzo podobne do swych rodziców. Jesienią są już dojrzałe płciowo i łączą się w pary jeszcze przed zimą. Samice, które złożyły jaja późną jesienią, pilnują ich aż do wiosny.

Pokarm: skorki uważane są za owady wszyst­kożerne - żywią się zarówno martwymi, jak i żywymi owadami, a także delikatnymi częś­ciami roślin, np. płatkami kwiatów i miąższem owoców, są jednak znacznie bardziej pożyte­czne niż szkodliwe. Całkowicie fałszywy jest przesąd, że skorki przebijają błony bębenko­we śpiących ludzi.

Facebook

YouTube

Ciekawostki

Kategorie

Tagi

czy wiesz, że... drapieżniki dzieci jastrzębiokształtne jętki kambr karnawał lód mars modliszki mózg osobowość psychologia ptaki drapieżne ptaki śpiewające sawanna skoczogonki, widłogonki, rybiki skorki turcja umysł ważki widelnice ziemia

Reklama

Fatal error: Cannot use [] for reading in /home/newglob/domains/pociagdonatury.pl/public_html/9e5b5ebee85138b10ad61cd208018696/SeoPilotClient.php(394) : runtime-created function on line 18