Tajemnica osobowości

Tajemnica osobowości

Na podstawie cech osobowości trzylatka można przewidzieć, jaką będzie on miał osobowość w wieku 26 lat.

Chcąc zrozumieć, co jest najważniejsze dla szczęścia człowieka, jego miłości, kreatywności i sprawności w działaniu, musimy uchylić rąbka tajemnicy osobowości. Chcąc zrozumieć siebie i innych ludzi, musimy ustalić to, co jest wspólne dla nas wszystkich. Dowiedzieć się, jak ludzie różnią się od siebie w swoim myśleniu, odczuwaniu i zachowaniu, a także jak i dlaczego ta sama osoba postępuje różnie w zależności od sytuacji. Oto kraina osobowości.

Dzięki narzędziom i metodom nauki wiemy dzisiaj, że osobowość jest znacznie bardziej złożona - i piękniejsza - niż nam się dotąd wydawało.

Często utożsamiamy ją z cechami charakteru czy skłonnościami takimi jak ekstrawersja, sumienność, odwaga czy życzliwość. Najnowsze badania wskazują jednak, że osobowość można rozpatrywać na trzech poziomach, a jeśli się któregoś z nich nie weźmie pod uwagę, ograniczy się własny potencjał i utrudni sobie zrozumienie, dlaczego ludzie robią to, co robią. Poziom pierwszy („to, co mam”) to względnie stałe dyspozycje, cechy osobowości, mocne strony charakteru. Poziom drugi („to, co robię”) to motywy, działanie i przystosowanie się: cele i dążenia osobiste, coś, co staramy się osiągnąć w naszym codziennym życiu. Poziom trzeci („to, kim jestem”) to nasza koncepcja siebie samego, indywidualna narracja, którą opowiadamy sobie samemu, a także innym ludziom, chcąc przekazać im, kim jesteśmy. Na każdym z tych poziomów dowiadujemy się czegoś, co może nam pomóc osiągnąć życiowe zadowolenie.

Na dalszych stronicach zapoznacie się z tymi trzema poziomami osobowości. Będziecie się lepiej orientować w typach ludzi i sytuacjach, które dają wam poczucie satysfakcji, przynależności, niezależności i sprawczości. Będziecie bardziej świadomi motywów działania innych osób i tego, co im dodaje energii. A przede wszystkim dowiecie się, w jaki sposób osobowość można zmienić, aby życie stało się lepsze dla was i dla innych ludzi.

A zatem zapraszamy w podróż wiodącą do poznania waszej tożsamości.

Facebook

YouTube

Ciekawostki

Kategorie

Tagi

czy wiesz, że... drapieżniki dzieci jastrzębiokształtne jętki kambr karnawał lód mars modliszki mózg osobowość psychologia ptaki drapieżne ptaki śpiewające sawanna skoczogonki, widłogonki, rybiki skorki turcja umysł ważki widelnice ziemia

Reklama

Fatal error: Cannot use [] for reading in /home/newglob/domains/pociagdonatury.pl/public_html/9e5b5ebee85138b10ad61cd208018696/SeoPilotClient.php(394) : runtime-created function on line 18