Turcja: W przededniu epoki rzymskiej

Turcja: W przededniu epoki rzymskiej

W 230 r. p.n.e. niestrudzeni Galowie zostali wreszcie pokonani przez króla Pergamonu Atta­losa I, który borykał się także z rosnącą handlo­wą i polityczną potęgą Rzymian.

Zamieszanie wokół rywalizujących ze sobą anatolijskich królestw przyciągnęło uwagę Rzy­mian, którzy rzadko decydowali się na podboje z powodów innych niż gospodarcze. Anatolia by­ła jednak zamożnym regionem, obfitującym " style="font-size:8.0pt">w surowce naturalne, co więcej, brak silnej wła­dzy centralnej zagrażał już istniejącym szlaku handlowym. Problem należało więc rozwiązać.

Pergamon, najbogatsze anatolijskie króle­stwo, zawsze skłaniał się ku Rzymowi. Jego mieszkańcy byli przeciwni łacińskim wpływom, nie powstrzymało to jednak króla Attalosa III, ostatniego władcy Pergamonu, przed aktem przekazania królestwa w testamencie państwu rzymskiemu.

W następnym stuleciu lokalni władcy - jak Mitrydates, król Pontu - starali się odeprzeć rzymską inwazję. W Pergamonie w 88 r. p.n.e. doszło do powstania, które przyniosło śmierć 80 tys. Rzymian. Cesarstwo odpowiedziało wy­słaniem wojsk mających za zadanie umocnienie łacińskiego panowania.

Wielu rzymskich generałów zawdzięcza sła­wę zwycięstwom nad anatolijskimi rebelianta­mi. Mitrydatesa pokonał najpierw Lucjusz Sul­la., a 12 lat później Pompejusz Wielki, który pojmał starego władcę na Krymie w 63 r. p.n.e. Nie chcąc doznać upokorzenia od Rzymian, Mitrydates usiłował się otruć, ale bezskutecznie - dzięki długoletniemu zażywaniu niewielkich profilaktycznych dawek był uodporniony na działanie trucizny Zginął z rąk zaufanego służą­cego, który przebił go mieczem. Na wieść o je­go śmierci w Rzymie ogłoszono 10 dni święta państwowego. Pompejusz poprowadził zwycię­ską kampanię przeciwko piratom rządzącym basenem Morza Śródziemnego, a do Rzymu po­wrócił, głosząc kult Mitrasa.

W 47 r. p.n.e. Juliusz Cezar dokończył dzie­ło Pompejusza w bitwie pod Zelą (dzisiejsze Zile w pobliżu Tokat), gdzie pokonał Farnace- sa, kuzyna Mitrydatesa, oraz wypowiedział słynne Veni, vidi, vici - „Przybyłem, zobaczy­łem, zwyciężyłem”. W następnym wieku Rzym zagarnął resztę na wpół zależnych państw środ­kowej i wschodniej Anatolii. Wschodnia grani­ca państwa oparła się o Armenię i Eufrat, ale w kolejnych stuleciach jej przebieg zmieniał się jeszcze wielokrotnie pod naciskami Persów znad jeziora Wan.


Facebook

YouTube

Ciekawostki

Kategorie

Tagi

czy wiesz, że... drapieżniki dzieci jastrzębiokształtne jętki kambr karnawał lód mars modliszki mózg osobowość psychologia ptaki drapieżne ptaki śpiewające sawanna skoczogonki, widłogonki, rybiki skorki turcja umysł ważki widelnice ziemia

Reklama

Fatal error: Cannot use [] for reading in /home/newglob/domains/pociagdonatury.pl/public_html/9e5b5ebee85138b10ad61cd208018696/SeoPilotClient.php(394) : runtime-created function on line 18