Życie na sawannie cz.1

Życie na sawannie cz.1
Chyba każdy marzy o tym, żeby któregoś dnia wybrać się na safari i zobaczyć wspaniałe dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Najlepiej się wtedy udać na sawannę, czyli olbrzymi teren porośnięty wysoką trawą i małą liczbą drzew. Sawannami nazywa się także tropikalne równiny stepowe ciągnące się pasami na obrzeżach lasów tropikalnych. Pokrywają one część terytorium Indii, Australii, Południowej Ameryki i prawie połowę powierzchni Afryki.

Sawanna afrykańska jest najlepszym miejscem na safari ze względu na wielką obfitość różnych gatunków zwierząt i małą liczbę drzew zasłaniających widok.

Klimat

Na sawannie przez cały rok jest bardzo gorąco. Temperatura wynosi średnio 20-30 stopni Celsjusza. Są tu tylko dwie pory roku - suchy okres zimowy, który trwa od 4 do 6 tygodni, i okres deszczowy, który trwa około 8 miesięcy. Obfite opady na większości sawann występują jedynie w lecie. Wtedy zwykle jest bardzo gorąco i wilgotno. Suche miesiące zimowe są dużo chłodniejsze, ale wiążą się z suszami i pożarami. Dzikie pożary są zjawiskiem koniecznym dla przetrwania sawanny. Gdyby się nie zdarzały, drzewa rozprzestrzeniłyby się na całe tereny trawiaste.

Rośliny na sawannie

Roślinność na sawannie to przede wszystkim wysokie trawy, takie jak psie proso, palczatka cytrynowa, trawa z Rodos czy trawa słoniowa. Są one zwykle szorstkie, rosną w kępach, pomiędzy którymi widać połacie gołej ziemi. Drzewa występują pojedynczo na całym obszarze sawanny. Gatunkami charakterystycznymi dla sawann afrykańskich są boababy i akacje.

Facebook

YouTube

Ciekawostki

Kategorie

Tagi

czy wiesz, że... drapieżniki dzieci jastrzębiokształtne jętki kambr karnawał lód mars modliszki mózg osobowość psychologia ptaki drapieżne ptaki śpiewające sawanna skoczogonki, widłogonki, rybiki skorki turcja umysł ważki widelnice ziemia

Reklama

Fatal error: Cannot use [] for reading in /home/newglob/domains/pociagdonatury.pl/public_html/9e5b5ebee85138b10ad61cd208018696/SeoPilotClient.php(394) : runtime-created function on line 18