10 roślin poza kontrolą #5

6. Konopie dzikie (Cannabis ruderalis)

Systematyka: konopiowate (Cannabaceae)
Rozmieszczenie w kraju: roślina występująca dość g powszechnie
Siedliska: występuje na polach jako chwast, porasta tereny ruderalne i stanowiska o wyższej kwasowości gleby

Konopie dzikie to jednoroczna roślina zielna osiągająca wyso­kość do 1 m. Jest bardzo podobna do konopi siewnych (Cannabis sativa) uprawianych dla celów technicznych i leczniczych. 

Do Polski roślinę tę sprowadzono z Azji, południowej Rosji i Bliskiego Wschodu. Jest to chwast ciepłolubny, charaktery­zuje się dużą liczbą łatwo osypujących się nasion. 

Roślina ta stanowi zagrożenie dla konopi siewnych uprawianych dla celów technicznych. Łączy się z nimi. tworząc hybrydy, i po­zbawia wartości, dla których są uprawiane.

W odróżnieniu od konopi siewnych konopie dzikie nie za­wierają składników- odpowiedzialnych za psychoaktyność. Do wytwarzania narkotyków są więc nieprzydatne.

7. Barszcz Mantegazziego (barszcz kaukaski) (Heracleum mantegazzianum)

Systematyka: bylina z rodziny selerowatych (Apiaceae)
Rozmieszczenie w kraju: rozproszona na całym obszarze Polski
Siedliska: w pobliżu dawnych plantacji oraz wzdłuż szlaków komunikacyjnych i cieków wodnych

Barszcz to bylina osiągająca nawet 5-7 m wysokości. Przez ekologów uważana jest za jeden z najbardziej niebezpiecznych i agresywnych gatunków roślin in­wazyjnych. 

Do Polski przybyła w połowie XX w. z zachodu (Anglia) jako roślina ozdobna. Pochodzi jednak z regionu Kaukazu i Azji Centralnej. Jest to roślina bardzo niebezpieczna - potrafi niszczyć całe ekosystemy, a w dodatku działa fototoksycznie. Kon­takt z jej sokiem wywołuje na skórze piekące bąble, które bardzo trudno się goją, a jego przeniesienie do oczu może wywołać ślepotę. 

Tak silne działanie roślina ta zawdzięcza furokumarynom obecnym w liś­ciach, łodygach, kwiatach, nasionach i korzeniach. Dlatego fizyczne jej zwalczanie należy przeprowa­dzać w specjalnym ubraniu składającym się z kombinezonu ochronnego i okularów.

Aby skutecznie zwalczać barszcz Mantegazziego, najlepiej jest profilaktycz­nie usuwać młode rośliny, które jeszcze nie zdążyły założyć nowej populacji. Bardzo ważne są więc przy tym działania edu­kacyjne -jak najwięcej osób powinno umieć rozpoznać te rośliny i odpowiednio wcześnie je likwidować.

Facebook

YouTube

Ciekawostki

Kategorie

Tagi

czy wiesz, że... drapieżniki dzieci jastrzębiokształtne jętki kambr karnawał lód mars modliszki mózg osobowość psychologia ptaki drapieżne ptaki śpiewające sawanna skoczogonki, widłogonki, rybiki skorki turcja umysł ważki widelnice ziemia

Reklama

Fatal error: Cannot use [] for reading in /home/newglob/domains/pociagdonatury.pl/public_html/9e5b5ebee85138b10ad61cd208018696/SeoPilotClient.php(394) : runtime-created function on line 18