10 roślin poza kontrolą #6

8. Niecierpek gruczołowaty (Impatiens glandulifera)

Systematyka: niecierpkowate (Balsa- minaceae) Rozmieszczenie w kraju:
cały obszar - głównie część południowo- -wschodnia
Siedliska: nad brzegami wód, gdzie zaczyna dominować

Barszcz, rdest i niecierpek należą do najbardziej agresywnych roślin inwazyjnych zagrażających rodzimym ekosystemom. Mimo że ojczyzną niecierpka jest region zachodnich Himalajów, przywędrował do nas z Anglii. Sprowadzono go jako roślinę ozdobną i miododajną. 

Pierwsze wzmianki o jego pojawieniu się pochodzą z Dolnego Śląska z początku XX w. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się niecierpka jest wykoszenie tej rośliny, a następnie jej spalenie. 

Gatunek ten wykształcił mechanizm, który pozwala roślinie na wystrzeliwanie nasion na odległość nawet kilku metrów. 

9. Rdestowiec (Reynoutria)

Systematyka: rdestowate (Polygonaceae)
Rozmieszczenie w kraju: cały obszar - najliczniejsze stanowiska w części południowo-zachodniej 
Siedliska: preferuje wilgotną glebę, tereny ruderalne, parki, doliny rzeczne

W Polsce występują trzy gatunki rdestu - japoński, sachaliński oraz. ich mieszaniec, rdestowiec czeski (Polska płd.-zach.). Są to bardzo dorodne byliny o „bambusowalych pędach osiągające wysokość 3 m. Rdestów ce zostały sprowadzone z Dalekiego Wschodu jako rośliny ozdobne. Pierwsze wzmianki o pojawieniu się tej roś¬liny w 

Polsce pochodzą z XIX w. Jest to roślina, która wykształca mocno rozwi­nięty system podziemnych kłączy i niełatwo jest się jej pozbyć.

Rdestowiec należy do najbardziej proble­matycznych gatunków. Tworzy zwarte zespoły roślinne, wypierając niemal wszystkie rodzime gatunki. Konkurencję z rdestowcem wytrzymuje jedynie pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) i podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria).

10. Bożodrzew gruczołowaty (ajlant gruczołowaty) (Ailanthus altissima)

Systematyka: rodzina biegunecz- nikowatych (Simaroubaceae)
Rozmieszczenie w kraju: w Polsce niezbyt rozpowszechniony
Siedliska: preferuje nizinne nasłonecznione stanowiska

Bożodrzew to dość wysokie drzewo (do 25 m) pochodzące z Chin. W swojej ojczyźnie kora bożodrzewu stosowana jest jako środek wymiotny oraz w leczeniu biegunek ze względu na silne działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Do Polski sprowadzono go do ozdobnych nasadzeń parkowych. 

Dzięki charakterystycznym owocom przyjmującym postać skrzydlaków łatwo się rozprzestrzenia. Ze względu na intensywne rozmnażanie bywa traktowany jako chwast. Drzewo to jest bardzo odporne na zanieczyszczenie powietrza - często ożywia ono miejską zieleń. 

Facebook

YouTube

Ciekawostki

Kategorie

Tagi

czy wiesz, że... drapieżniki dzieci jastrzębiokształtne jętki kambr karnawał lód mars modliszki mózg osobowość psychologia ptaki drapieżne ptaki śpiewające sawanna skoczogonki, widłogonki, rybiki skorki turcja umysł ważki widelnice ziemia

Reklama

Fatal error: Cannot use [] for reading in /home/newglob/domains/pociagdonatury.pl/public_html/9e5b5ebee85138b10ad61cd208018696/SeoPilotClient.php(394) : runtime-created function on line 18