Wszystko o meduzach #1

Kiedy obserwujemy ich powolne i majestatyczne ruchy w wo­dzie, bardziej niż zwierzęta przypominają nam porzucone welony morskich nimf. 

Jednak w ostatnim czasie ich spo­kojne dostojeństwo coraz częściej zaczyna wzbudzać raczej panikę niż podziw. Wszystko wskazuje na to, że populacje me­duz w wielu morzach i oceanach zaczęły się rozmnażać w nad­miernej ilości.

Sytuacja ta nie tylko utrudnia życie rybakom i turystom, ale także zaburza prawidłowe funkcjonowanie morskich ekosystemów.

Meduzy to jedne z najstarszych organizmów, jakie można spot­kać obecnie na Ziemi. Niedaw­no odkryto skamieliny meduz będące dowodem ich istnienia w wodach naszej planety już przed 500 min lat. 

Co więcej, wiadomo również, że już wtedy odznaczały się wielką różnorodnością ga­tunków, co świadczy o wcześniejszym dłu­gim okresie rozwoju tych zwierząt. 

Jeśli jeszcze weźmiemy pod uwagę, że galareto­wate ciało meduzy nie jest idealnym materia­łem do skamienienia, okaże się, że najstar­sze osobniki musiały pojawić się w wodach

Ziemi o wiele wcześniej. Bardzo możliwe, że stało się to nawet przed początkiem pierwszego z okresów paleozoiku, kambru, podczas trwania ediakaru (ostatniego okre­su neoproterozoiku), przed 630-540 min lat. 

O takich tworach natury śmiało można więc powiedzieć, że są żywymi wysłańcami przeszłości.

Uzdrawiająca moc meduzy

Ogromny wzrost populacji meduz zmusił naukowców do poświęcenia im większej uwagi. Ich przyrost nie musi jednak oznaczać wyłącznie negatywnych skutków. Z nie-których gatunków można na przykład pozyskiwać kolagen, który wykorzystywany jest m.in. w leczeniu chorób reumatycznych.

Z badań japońskich naukowców pod kierunkiem Kiminori Ushidy z Instytutu Badań Fizycznych i Chemicznych w Hirosawie wynika, że z meduz można również pozyskiwać mucynę, substancję z grupy gl i ko protein przydatną w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. 

Z ciała meduzy Aequorea victoria można z kolei wyizolować substancję znaną jako zielone białko fluorescencyjne GFP, dzięki któremu ma ona zdolność bioluminescencji. Przy użyciu substancji o takich właściwościach istnieje możliwość obserwacji procesów zachodzących w różnych żywych tkankach. 

Za odkrycie GFP w 2008 r. przyznano nawet Nagrodę Nobla z chemii, którą otrzymało trzech naukowców pracujących na uczelniach amerykańskich: Osamu Shimomura, Martin Chalfie i Roger Tsien.

Facebook

YouTube

Ciekawostki

Kategorie

Tagi

czy wiesz, że... drapieżniki dzieci jastrzębiokształtne jętki kambr karnawał lód mars modliszki mózg osobowość psychologia ptaki drapieżne ptaki śpiewające sawanna skoczogonki, widłogonki, rybiki skorki turcja umysł ważki widelnice ziemia

Reklama

Fatal error: Cannot use [] for reading in /home/newglob/domains/pociagdonatury.pl/public_html/9e5b5ebee85138b10ad61cd208018696/SeoPilotClient.php(394) : runtime-created function on line 18