Wszystko o meduzach #4

Jak zabijają meduzy?

Wszyscy przedstawiciele typu parzydełkowców (Cnidaria) dysponują niebezpieczną bronią, która służy im do zamroczenia lub pozbawienia życia swojej ofiary. Są to parzydełka (nematocysty) składające się z torebki parzydełkowej oraz z umieszczonej w środku, spiralnie zwiniętej nici. 

Komórki parzydełkowe obecne są w epidermie, szczególnie duża ich liczba występuje na czułkach i ramionach. Każda komórka parzydełkowa zaopatrzona jest w wyrostek czuciowy, którego podrażnienie powoduje, że zwinięte w jej wnętrzu włókno zostanie wyrzucone z dużą siłą w kie­runku ofiary, z równoczes­nym uwolnieniem parzącej cieczy.

Wyróżnia się trzy rodzaje parzydełek: penefranty (wbijają się w ciało ofiary, a następnie uwal­niają substancję parzącą), wolwenty (owijają wystrze­loną nić wokół ciała ofiary) i glutynanty (unierucha­miają ofiarę za pomocą nici pokrytej lepką wydzieliną). 

Najwięcej parzydełek me­duzy mają rozmieszczonych na długich czułkach, które umożliwiają im sparaliżo­wanie, a nawet uśmierce­nie ofiary znajdującej się nawet w dużej odległości od środka ich dzwonu.

Niektóre gatunki meduz są niebezpieczne także dla ludzi. Za najbardziej jadowite uchodzą przedsta­wiciele gromady kostkowców, zwłaszcza Chironex fleckeri, zwana osą mor­ską i niewielka Carukia barnesi, znana jako irukanji.

Dotknięcie drugiej z nich nie musi być śmier­telne, jest jednak opisywa­ne jako jeden z najgorszych rodzajów bólu, jaki może spotkać człowieka.

Facebook

YouTube

Ciekawostki

Kategorie

Tagi

czy wiesz, że... drapieżniki dzieci jastrzębiokształtne jętki kambr karnawał lód mars modliszki mózg osobowość psychologia ptaki drapieżne ptaki śpiewające sawanna skoczogonki, widłogonki, rybiki skorki turcja umysł ważki widelnice ziemia

Reklama

Fatal error: Cannot use [] for reading in /home/newglob/domains/pociagdonatury.pl/public_html/9e5b5ebee85138b10ad61cd208018696/SeoPilotClient.php(394) : runtime-created function on line 18