Wszystko o meduzach #7

Meduzy i ich bliscy

Na słowo meduza wszystkim nasuwa się podobne skojarzenie. To przecież ten przezroczysty twór, z którym każdy zetknął się podczas pobytu w nadmorskim kurorcie. 

Naukowcy muszą jednak wyrażać się bardziej precyzyjnie. 

Dla biologa termin „meduza” oznacza płciowe stadium w rozwoju niektórych gromad z typu parzydełkowców (Cnidaria). Typowe przykłady znaj­dziemy u przedstawicieli gromady krążkopławów

(Scyphozoa) i u kostkowców (Cubozoa) spokrewnionych z żebropławami. Stadium meduzy dotyczy również niektórych przedstawicieli gromady stułbiopławów (Hydrozoa), do których należy popularna stułbia. 

Do niebezpiecznych stułbiopławów zalicza się także tworzącego kolonie żeglarza portugalskiego, nazywanego bąbel- nicą. Stadium meduzy nie występuje natomiast w gromadzie koralowców (Anthozoa), wśród których  są różne gatunki korali i ukwiałów. Spokrewnione z parzydełkowcami są przy-pominające meduzy żebro- pławy (Ctenophora).

Meduzy w akwarium

Chociaż może się to wydawać niepraw­dopodobne, meduzę można spotkać rów­nież w domowych akwariach - to meduza słodkowodna Craspedacusta sowerbyi. 

Ojczyzną tego gatunku jest Ameryka Po­łudniowa. W Polsce pojawił się w 1928 r. Polipy osiągają długość około 2 mm i są bardzo trudne do wykrycia, gdyż zagrze- bują się w piaszczystym dnie. 

Natomiast meduza osiąga 2 mm średnicy i ma około 300 ramion o długości 1 mm.


Facebook

YouTube

Ciekawostki

Kategorie

Tagi

czy wiesz, że... drapieżniki dzieci jastrzębiokształtne jętki kambr karnawał lód mars modliszki mózg osobowość psychologia ptaki drapieżne ptaki śpiewające sawanna skoczogonki, widłogonki, rybiki skorki turcja umysł ważki widelnice ziemia

Reklama

Fatal error: Cannot use [] for reading in /home/newglob/domains/pociagdonatury.pl/public_html/9e5b5ebee85138b10ad61cd208018696/SeoPilotClient.php(394) : runtime-created function on line 18